sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Využitie pupočníkovej krvi pri operáciách srdca u novorodencov

Svitlana čakala svoje prvé dieťa, keď lekár v 20. týždni tehotenstva diagnostikoval jej nenarodenému dieťaťu vrodenú srdcovú vadu a odporučil jej ukončenie tehotenstva. „Nechcela som o tom ani počuť!“ – hovorí Svitlana. „Ako sa môžem zbaviť dieťatka, ktoré každú sekundu v sebe cítim, vnímam jeho pohyby a už ho milujem viac ako čokoľvek iné na svete.“

Svitlana podstúpila vyšetrenia u viacerých lekárov a konečná diagnóza v Centre detskej kardiológie a kardiochirurgie v Kyjeve znela – defekt komorového septa a transpozícia veľkých ciev.

Keď Svitlane odporučili, aby pri pôrode synovi dala odobrať pupočníkovú krv, aby mohla byť použitá pri operácii jeho srdca, neváhala ani chvíľu. Ilya sa narodil 25. septembra 2009 v Kyjeve a bol okamžite prevezený do Centra detskej kardiológie a kardiochirurgie, kde o niekoľko dní neskôr podstúpil operáciu na otvorenom srdci. Počas operácie sa na zaistenie krvného obehu srdcovo-pľúcnym prístrojom použila Ilyova pupočníková krv. Odborníci sa tak nemuseli spoliehať na krv od darcu. Operácia prebehla dobre, matka aj dieťa boli skoro prepustení a Ilya sa zotavoval rýchlejšie ako iné deti po podobných zákrokoch.

Ilya je prvým dieťaťom, ktoré podstúpilo operáciu na otvorenom srdci, pri ktorej bola použitá vlastná pupočníková krv v rámci programu Hemafund CorD.

V septembri bude mať Ilya 11 rokov a je to veselý a aktívny chlapec. „Taký živý a aktívny, že ma to niekedy unavuje,“ smeje sa Svitlana. Lekári mu zakazujú profesionálne sa venovať športu, ale Ilya s veľkou radosťou jazdí na bicykli a skateboarde a zbožňuje futbal. Každoročne chodí na rutinné vyšetrenie do Kyjevského Centra detskej kardiológie a kardiochirurgie.

“Dnes už nechcem ani myslieť na bolesť a strach, ktoré sme prežívali a som nesmierne vďačná lekárom kardiologického centra, ktorí zachránili môjho syna,” vyznáva sa Svitlana.  

Na Ukrajine sa na každých 1 000 novorodencov narodí 7 až 14 detí s vrodenými srdcovými chybami a polovica z nich vyžaduje chirurgický zákrok v prvých dňoch života.

Špecialisti z Centra detskej kardiológie a kardiochirurgie v Kyjeve spolupráci s biotechnologickou spoločnosťou HEMAFUND sú prví na svete, ktorí použili pupočníkovú krv pri chirurgických zákrokoch na srdciach novorodencov. Myšlienku použitia pupočníkovej krvi dieťaťa namiesto krvi darcu pri operácii novorodeneckého srdca vyvinuli spoločne so srdcovým chirurgom Ilyom Emetzom a zakladateľom HEMAFUND Yaroslavom Isakovom. V porovnaní s darovanou krvou dospelých je pupočníková krv novorodenca obohatená o ďalšie látky a kmeňové bunky a nezaťažuje imunitný systém pacienta. Dnes je táto technika známa pediatrickým srdcovým chirurgom na celom svete ako Program HEMAFUND CorD.  

Zdroj: https://parentsguidecordblood.org/en/news/ilyas-cord-blood-story

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *