sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Bailey Coate

Zachránila uchovaná pupočníková krv toto dieťa pred poškodením mozgu?

Začalo sa to drobnými pohybmi ako pri štikútaní. Len pár hodín po tom, ako Rebecca Coates porodila svoju dcéru Bailey, si všimla, že s novorodeniatkom nie je niečo celkom v poriadku.„Robila veľmi čudné pohyby, dokonca aj v zavinovačke.

Zavolala som teda sestru, aby som sa presvedčila, že malá dýcha správne,“ povedala pani Coatesová pre FoxNews.com.Z nemocnice prepúšťali Bailey s tým, že podľa lekárov a personálu bolo všetko v poriadku – avšak pohyby, aké sprevádzajú štikútavku, neprestávali. Po prepustení domov sa preto mama Coatesová ponáhľala s Bailey na konzultáciu na pediatrickú neurológiu.

„Objednali ju na magnetickú rezonanciu a vtedy sme sa dozvedeli, že utrpela mozgovú príhodu,“ hovorí pani Coatesová.

Doktori sa domnievali, že Bailey dostala v maternici mozgovú príhodu po tom, čo sa kúsok placenty odlúčil a putoval pupočníkovou šnúrou až do mozgu dieťaťa. Tieto záhadné pohyby, ktoré u nej spozorovala matka, boli vlastne záchvaty.

Úvodné návštevy u neurológa priniesli rodine Coatesovcov vyhliadky, ktoré vzbudzovali hrôzu. Mozgová príhoda zasiahla ľavú časť Baileyinho mozgu, v dôsledku čoho mala zníženú schopnosť pohybovať pravým ramenom a časťou pravej nohy. Podľa jedného z lekárov bolo zasiahnutých 25 percent mozgu; a vyslovil prognózu, že bez intenzívnej terapie Bailey možno nikdy nebude chodiť či rozprávať.

„Spomínam si, ako som ležala na posteli a rozmýšľala: „očká si pretiera len nezasiahnutou stranou tela,“ a tiež, ako som zostávala v noci hore, pozorovala som ju pri tom a bola som vystrašená,“ vraví pani Coatesová.

Uchovanie pupočníkovej krvi v banke

Keď sa Bailey narodila, pani Coatesová so svojím manželom Bobom sa rozhodli uchovať Baileyinu pupočníkovú krv. Coatesovci sa dopočuli, že pupočníková krv sa používa aj pri výskume Alzheimerovej choroby – ochorenia, ktoré sa v ich rodine vyskytovalo – a usúdili, že uskladnená pupočníková krv môže jedného dňa prísť vhod.

„Úprimne povedané, je to lacnejšie ako môj televízor, takže takáto investícia do budúcnosti môjho dieťaťa bola samozrejmá,“ uvádza Coatesová. „Nikdy v živote by som si nepomyslela, že ju v skutočnosti využijeme.“

I keď Bailey okamžite zaregistrovali do fyzioterapeutických programov, pani Coatesová začala skúmať aj iné možnosti – majúc pri tom na pamäti pupočníkovú krv, ktorú uložili v krvnej banke pri narodení Bailey. Napokon natrafila na klinickú štúdiu, ktorú vedie Dr. Joanne Kurtzbergová, riaditeľka pediatrického programu transplantácie krvi a kostnej drene na univerzite Duke University.

Liečba

Čoskoro po zaradení do programu začala Bailey na Duke University dostávať infúzie svojej vlastnej pupočníkovej krvi. Súčasťou procesu je 15-minútové intravenózne podanie buniek z pupočníkovej krvi, za ktorou nasleduje dvojhodinové podávanie infúznych roztokov a trojdňový pobyt v Durhame, pri ktorom sa monitorujú prípadné alergické reakcie. Táto procedúra sa navyše považuje za vysoko bezpečnú – predovšetkým v prípade použitia vlastnej pupočníkovej krvi dieťaťa.

Podľa Kurtzbergovej sú presvedčení, že bunky z pupočníkovej krvi pomôžu pomôcť navodiť procesy, ktoré znížia zápal v oblasti mozgu zasiahnutej mozgovou príhodou. To v konečnom dôsledku navodí nervové kmeňové bunky, ktoré už v mozgu sú, aby začali obnovovať poškodené oblasti.

Dodnes má 14-mesačná Bailey (v januári 2014, pozn. prekl.) za sebou tri transfúzie a pani Coatesová hovorí, že ako sa zdá, na liečbu reaguje dobre. V súčasnosti používa obe strany tela a učí sa chodiť a rozprávať – robí pokroky, aké sa očakávajú od normálnych zdravých detí v jej veku.

„Správa sa úplne primerane svojmu veku. Jediná vec, ktorú som si všimla je, že preferuje jednu ruku, ale môže to byť jednoducho preto, že z nej bude ľaváčka…,“ vraví pani Coatesová. „Činnosti vyžadujúce si obe ruky zvláda bez problémov, dokáže podržať šálku, vie ukázať prstom. Dieťa s mozgovou obrnou, ktorá jej hrozila, by zvyčajne malo rúčku zovretú v päsť a nevedelo by ju otvoriť a zavrieť alebo uchopiť predmet a ukázať na niečo.”

Dr. Charles Law, medicínsky riaditeľ United Cerebral Palsy of Greater Birmingham, ktorý sa s Bailey stretol pred začiatkom podávania infúzií pupočníkovej krvi a aj po ňom, sa vyjadril, že dosiahnutý stupeň funkčnosti je pozoruhodný – berúc do úvahy mieru poškodenia mozgu, ktorú utrpela v dôsledku mozgovej príhody.

„Myslím, že to je na jej príbehu to najlepšie; keď sa pozriete na snímku zobrazenia magnetickou rezonanciou očakávate výraznú hemiparézu, čakal by som, že pravú polovicu tela bude používať len veľmi obmedzene,“ uviedol Lawson. „Opak je však pravdou; ak by som sa to nezameral, pravdepodobne by som si ani nevšimol, že s ňou niečo nie je v poriadku. To je na tom podľa mňa to skvelé. Obraz podľa magnetickej rezonancie nezodpovedá jej klinickému stavu.“

A hoci prv než bude možné Baileyine pokroky priamo pripísať infúziám pupočníkovej krvi, bude potrebný ďalší výskum, rodina Coatesovcov spoločne s doktormi Kurtzbergovou a Lawom dúfajú, že príbeh Bailey pomôže vyslať do sveta správu o potenciálnych prínosoch uchovania pupočníkovej krvi dieťaťa v banke.

„Ak budeme vedieť, že to funguje, bude potrebné umožniť včasné diagnostikovanie a odber pupočníkovej krvi – nie preto že si rodina vyberie túto možnosť a môže si to dovoliť, (ale) preto, lebo ide o správnu vec z lekárskeho hľadiska a musíme zistiť, ako zvládnuť súvisiace náklady,“ povedala Dr. Kurzbergová.

Autorka: Amanda Woerner
Zdroj:www.foxnews.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *