Sme tu pre Vás : Klientske centrum Gallayova 11, BA.
  Kontakt : 0800 11 12 33

Najnovšie informácie

Sofiin príbeh a jej uzdravenie sa právom považuje za zázrak

V roku 2009, keď mala Sofia 13 rokov, si so svojimi rodičmi, Aleksandrom a Nadeždou žijúcimi v Chmeľnickej oblasti Ukrajiny, užívala život a spoločne sa tešili na príchod jej sestričky.

Všetko sa však otočilo v jeden tragický deň, vo februári 2009. Sofia sa hrala na zamrznutom jazere, keď sa pod ňou prelomil ľad. Nedýchala dlhšie ako pol hodiny. Nasledovala hospitalizácia, prístrojové dýchanie, kóma.

„Bol to začarovaný kruh. Dieťa je v kóme. Chcete, aby bola mimo kómy, avšak lekári ju museli priviesť do umelého spánku kvôli kŕčom, ktoré neboli zlučiteľné so životom. Hrozila zástava srdca… “
spomína jej matka s hrôzou.

Sofiin lekár Vladimir Boček, neuropatológ z Centrálnej okresnej nemocnici v meste Polonne, vysvetľuje: „Jej stav bol vyhodnotený ako kritický. Diagnóza znela: hypoxicko-ischemické poškodenie centrálnej nervovej sústavy, decerebračná rigidita. To znamená, že dieťa je ležiace, telo sa neustále zviera v kŕčoch, má zvýšený svalový tonus (svalové napätie) v rukách a nohách, museli sme ju kŕmiť cez trubičku.“

Sofia strávila 3 mesiace na jednotke intenzívnej starostlivosti bez akéhokoľvek zlepšenia. V tom čase sa blížil pôrod jej sestričky Marie. „Môj otec navrhol, aby sme dali odobrať a uchovať pupočníkovú krv počas blížiaceho sa pôrodu a použili ju neskôr na liečbu,“ spomína matka dievčaťa. Odberová sada prišla tesne pred pôrodom, ktorý sa začal predčasne. Našťastie, odber pupočníkovej krvi sa podaril, bol spracovaný a zamrazený, v podstate pripravený na použitie pri liečbe.

Aj napriek tomu, že Sofiini rodičia mali možnosť odobrať pupočníkovú krv druhej dcérky, stále mali oni i lekári pochybnosti, či bude sestričkina krv zhodná so Sofiinou, aby sa mohla použiť pri jej liečbe. Mali však veľké šťastie, pretože sa ukázalo, že Mariina pupočníková krv bola pre Sofiu vhodná. Rodina strávila po tejto nešťastnej nehode mesiace hľadaním akéhokoľvek druhu lieku, ktorý by mohol zmierniť stav Sofie, ale nič neúčinkovalo, a keď aj áno, tak došlo iba k malým zlepšeniam. Rozhodli sa preto vyskúšať transplantáciu pupočníkovej krvi. Tá sa uskutočnila na jednej z ukrajinských kliník.

„Po prvej transplantácii pupočníkovej krvi sa Sofiin stav postupne začal zlepšovať. Neurologické problémy a kŕče zmizli, čo je u pacientov s takouto diagnózou zriedkavé,“ spomína Dr. Vladimir Boček.

Navyše o dva mesiace neskôr Sofia po prvý raz sama prehltla! To bol jej prvý „malý-veľký“ úspech.

Okrem liečby pupočníkovou krvou Sofia absolvovala rôzne rehabilitačné programy. Podľa Sofiinej matky Nadeždy sa však pupočníková krv stala elixírom života, ktorý viedol k uzdraveniu dcéry: „kmeňové bunky pupočníkovej krvi sú ako inteligentný lekár – keď sa dostanú do tela, dostanú sa tam, kde sú potrebné, a začnú liečiť.“ Sofia podstúpila dve podania pupočníkovej krvi svojej sestry v jednoročnom intervale a tiež absolvovala intenzívnu rehabilitáciu.

Z dieťaťa, ktoré bolo úplne paralyzované, sa po niekoľkých rokoch liečby stalo šťastné dievča.

Dnes, o 10 rokov neskôr, navštevuje Sofia už 8. ročník školy. Naďalej má problémy s rečou, ale chodí do školy a komunikuje s ostatnými deťmi. „Stále má problémy s matematikou, ale nemusí byť pravda, že by ich nemala, aj keby bolo všetko v poriadku,” žartuje matka.

„Dnes je naša Sofia v podstate bežné dieťa. Jediná vec, ktorá nám pripomína tragédiu, sú ťažkosti s rečou,“ dodáva matka. Sofia má v súčasnosti štyroch mladších súrodencov, dvoch bratov a dve sestry. Každý z nich má uskladnenú svoju pupočníkovú krv v rodinnej banke.

Zdroj: https://parentsguidecordblood.org/en/news/sofias-story-cord-blood-rescue-drowning

Čítať viac
Vianočná súťaž Cord Blood Center

Súťaž pre detičky “Vianočná pohľadnica 2019”

Vianoce, tie najkrajšie a všetkými detičkami najočakávanejšie sviatky roka sú už za dverami. Deti toto čarovné, trblietavé obdobie plné darčekov a prekvapení netrpezlivo očakávajú po celý rok. Keďže však nemôžeme obdarovať každé z nich, pripravili sme preto pre ne súťaž „Vianočná pohľadnica 2019“!

Čítať viac
liecba sluchu

Štúdia preukázala bezpečnosť liečby získanej senzoroneurálnej straty sluchu autológnou pupočníkovou krvou u detí

Senzoroneurálna strata sluchu (SNHL – sensorineural hearing loss) u detí je spojená s neurokognitívnymi poruchami. Príčinou SNHL je strata vlasových buniek v Cortiho orgáne. V súčasnosti neexistuje žiadna efektívna reparatívna liečba tohto ochorenia. Mnohé štúdie naznačujú, že mononukleárne bunky pupočníkovej krvi (PK) umožňujú zlepšenie SNHL  „opravou“ poškodeného Cortiho orgánu.

Čítať viac
Súťaž - Vianočná pohľadnica

Súťaž – Vianočná pohľadnica

Najkrajšie sviatky roka máme predo dvermi. Deti toto ligotavé obdobie očakávajú po celý rok. Ako si predstavujú tohtoročné Vianoce? Ak sa podelia o svoju predstavu a zašlú nám pekný obrázok s vianočnou alebo zimnou tematikou, môžu vyhrať vianočný darček v predstihu.

Čítať viac
Bábätko s poškodeným mozgom dostalo vlastnú pupočníkovú krv

Bábätko s poškodeným mozgom dostalo vlastnú pupočníkovú krv

Keď sa Jack narodil, nedýchal. Lekárom sa však podarilo ho oživiť. Čoskoro však museli oznámiť rodičom Stephenovi a Kim zlé správy. Ich syn mal hypoxicko-ischemickú encefalopatiu (HIE), poškodenie mozgu spôsobené nedostatkom kyslíka. Jack by pravdepodobne trpel rozsiahlymi poznávacími a fyzickými problémami.

Čítať viac