sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

biele krvinky pupočníková krv

Biele krvinky pupočníkovej krvi môžu zlepšiť liečbu rakoviny

Tím výskumníkov z oddelenia hematológie a oddelenia molekulárnej patológie v Singapurskej všeobecnej nemocnici vyvinul postup na využitie a posilnenie vrodenej schopnosti bielych krviniek pupočníkovej krvi pri liečbe rôznych typov solídnych nádorov a rakoviny krvi. Výskumníci dosiahli dobré výsledky v predklinických štúdiách a v roku 2024 bude ich postup podrobený ďalšiemu testovaniu v rámci klinickej štúdie v prvej fáze na liečbu leukémie a lymfómu. Výsledky tejto štúdie boli v júni 2023 uverejnené v odbornom časopise Science Advances.

Časť bielych krviniek, známa ako gama delta T-bunky (GDT), má protivírusové a protinádorové vlastnosti. Tieto bunky reagujú na príznaky biologického stresu, ako sú rakovinové alebo infikované bunky v tele, a predstavujú jednu z prvých línií obranyschopnosti proti chorobám.

GDT-bunky sa nachádzajú aj v krvi dospelého človeka. Predklinické štúdie však ukázali, že v porovnaní s GDT-bunkami u dospelých sa špecifický podtyp GDT-buniek, ktorý je proti rakovinovým bunkám účinnejší, nachádza vo väčšom množstve v pupočníkovej krvi.

„Väčšina počiatočných snáh sa zamerala na skúmanie využitia GDT-buniek u dospelých pri liečbe rakoviny. Bohužiaľ, miera odpovede v prvých klinických skúškach bola vo všeobecnosti nízka a účinnosť liečby bola suboptimálna (pod optimálnou úrovňou alebo štandardom). Preto sme sa rozhodli svoju pozornosť radšej obrátiť na pupočníkovú krv,“ uviedla docentka Alice Cheungová, jedna z hlavných výskumníčok z oddelenia hematológie Singapurskej všeobecnej nemocnice a hlavná autorka štúdie.

Na základe vzoriek pupočníkovej krvi vyvinul tím postupy na znásobenie počtu GDT-buniek vo vzorkách. Výskumný tím predpokladá, že GDT-bunky získané z pupočníkovej krvi môžu mať dlhšiu životnosť, ktorá môže potenciálne zabrániť alebo oddialiť recidívu rakoviny.

„GDT-bunky získané z pupočníkovej krvi možno prirovnať k mladým bojovníkom, ich účinok trvá dlhšie a vedia sa lepšie prispôsobiť vykonávaniu ďalších funkcií. V súčasnosti však nie sú dostatočne využívané, pričom hlavnou obavou je, že nemusí byť dostatok týchto T-buniek na klinické použitie. Naša štúdia však ukázala, že je to možné,“ uviedol profesor Goh Yeow Tee, hlavný konzultant oddelenia hematológie Singapurskej všeobecnej nemocnice a autor štúdie.

Zdroj: https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.adf3120
https://www.eurekalert.org/news-releases/996942

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *