sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Liečba pupočníkovou krvou na Slovensku

Prvá úspešná transplantácia krvotvorných kmeňových buniek pupočníkovej krvi sa uskutočnila v roku 1988 vo Francúzsku. Pacientom bol Matthew (vtedy 5-ročný), ktorý trpel Fanconiho anémiou. Toto ochorenie je liečiteľné iba transplantáciou krvotvorných kmeňových buniek. Dovtedy nikto pupočníkovú krv na transplantáciu nepoužil. Prof. Glückmanová sa k tomu odhodlala a napriek neskúsenosti lekárov s transplantáciou pupočníkovej krvi bola liečba úspešná. Použila pupočníkovú krv od jeho súrodenca. Matthew je dnes zdravý muž, ktorý má svoju vlastnú rodinu.

Na Slovensku použili prvykrát pupočníkovú krv o 11 rokov neskôr.

Súrodenecká pupočníková krv použitá na Slovensku

V roku 1999 súrodeneckú pupočníkovú krv použili aj lekári v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave pri liečbe dieťaťa s chronickou myeloidnou leukémiou. Z Lucky, ktorá mala v čase transplantácie 7 rokov, je dnes už dospelá žena. Pozrite si Luckin príbeh vo videu:  

Doteraz bola pupočníková krv od súrodenca na Slovensku použitá u siedmych detí. Išlo o ochorenia chronická a akútna myeloidná leukémia, akútna lymfoblastová leukémia, Black-Diamondová anémia a aplastická anémia. Majka je jedným z týchto detí.

Vlastná pupočníková krv použitá na Slovensku

Prvá liečba vlastnou pupočníkovou krvou na Slovensku sa uskutočnila v roku 2004. Bolo to súčasne prvé použitie vlastnej pupočníkovej krvi v Európe. Išlo o meduloblastóm – nádor mozgu u niekoľko mesačného chlapčeka Andejka. Meduloblastómy sú najčastejšie zhubné ochorenia centrálnej nervovej sústavy detí. Andrej po operácií podstúpil vysokodávkovú chemoterapiu, po ktorej nasledovala podporná liečba na obnovu jeho krvotvorby. Lekári na obnovu využili jeho uloženú pupočníkovú krv v kombinácii s kostnou dreňou. Viac o liečbe Andrejka sa dočítate tu.

Ďalšia liečba vlastnou pupočníkovou krvou na Slovensku sa uskutočnila u dieťaťa s neuroblastómom v roku 2018. Neuroblastóm je zhubný nádor, ktorý sa vyskytuje u dojčiat a detí do piatich rokov života. Môže sa vytvoriť z nervových tkanív na krku, hrudníku, bruchu alebo panvy. Veľmi často vzniká v tkanive drene nadobličiek. Lieči sa operáciou, rádioterapiou a vysoko dávkovanou chemoterapiou s transplantáciou krvotvorných kmeňových buniek.

Experimentálna liečba detskej mozgovej obrny na Slovensku

Na Slovensku bola v rozpätí 3 rokov (od 2013 – 2015) podaná 12 deťom s detskou mozgovou obrnou ich vlastná pupočníková krv. Išlo o pacientov prevažne so spastickým typom detskej mozgovej obrny. Všetky deti mali uchovanú svoju pupočníkovú krv v rodinnej banke pupočníkovej krvi Cord Blood Center.

Malí pacienti s detskou mozgovou obrnou, ktorým bola podaná pupočníková krv na Slovensku.

Andrej

„Pol roka po podaní sa jeho stabilita zlepšila natoľko, že dokáže sedieť bez opierania sa o ruky a zároveň sa hrá. Lepšie manipuluje s menšími predmetmi. Zlepšila sa artikulácia a aj reč je zrozumiteľnejšia.“

Alex

„Po podaní pupočníkovej krvi sme pozorovali nové a nové pokroky. Už o mesiac s nami zreteľnejšie komunikoval, sledoval osoby a ich pohyb, začal používať jemnú motoriku.“ Prečítajte si viac tu.

Marko

„Sme radi, že podanie jeho vlastných kmeňových buniek ho nepochybne posunulo dopredu a mozog dostal nové impulzy k tomu, aby mohol napredovať. Nepotrebujem na to výsledky štúdie, ako matka cítim a vidím dennodenne jeho pokroky po podaní.“ Prečítajte si viac tu.

Viac príbehov nájdete v časti Príbehy úspešnej liečby.


Okrem tejto experimentálnej liečby bola na Slovensku vlastná pupočníková krv podaná ďalším trom deťom s detskou mozgovou obrnou a šiestim deťom s poruchou autistického spektra.

Deti zo Slovenska, ktorým bola vlastná pupočníková krv podaná v zahraničí

Liečba Nelly s detskou mozgovou obrnou v rámci klinickej štúdie v USA na Duke University – jej príbeh.

V ďalších prípadoch podania vlastnej pupočníkovej krvi malým slovenským pacientom v zahraničí išlo o ochorenie apraxia, osteopetróza a opäť detská mozgová obrna.

Pozrite si prehľad vydanej pupočníkovej krvi na liečbu detičiek aj v rámci našich zahraničných pobočiek spoločnosti Cord Blood Center tu.

Aktualizované: 31. 12. 2023