sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Georgia Woods a syn Alfie

Pupočníková krv ako nádej pred sklerózou multiplex

Mladá dvadsaťšesťročná matka Georgia Woods má sklerózu multiplex. Pri narodení mladšieho syna Alfieho sa s manželom Deanom rozhodli použiť úspory na uchovanie jeho pupočníkovej krvitkaniva pupočníka. Okrem Alfieho majú aj syna Harleyho, ktorý má 4 roky.

Veria, že Alfieho uchované kmeňové bunky by mohli byť použité na liečbu pre ňu, alebo by mohli ochrániť jej synov pred touto chorobou. Georgia je jednou z prvých pacientov, ktorí si dali uchovať pupočníkovú krv v očakávaní liečby sklerózy multiplex a ako „poistku“ proti rozvinutiu tejto choroby u svojich detí.
Georgia pracovala ako hotelová manažérka a sklerózu multiplex jej diagnostikovali pred dvoma rokmi. Bolo to týždeň pred svadbou. Dnes je už slepá, choroba jej zničila zrakové nervy.

Pre denník Standard sa Georgia vyjadrila:

„Nikto v skutočnosti nevie aký účinok to môže mať na sklerózu multiplex. Možno budúcnosť niečo chystá a príde niečo a ja budem mať možnosť liečby. Dáva vám to trochu  nádeje. Nádej je úžasná vec – dostane vás z postele.“

Skleróza multiplex nie je považovaná za dedičné ochorenie, ale spája sa s genetickými faktormi, čo znamená, že je mierne riziko jej objavenia sa u ľudí, ktorí majú člena rodiny s týmto neurologickým ochorením. Približne 100 000 ľudí vo Veľkej Británii má sklerózu multiplex, pričom u väčšiny z nich bola diagnostikovaná medzi 20 a 40 rokom života. Doktori v Sheffielde minulý mesiac oznámili, že niektorí pacienti so sklerózou multiplex boli schopní znova chodiť po tom ako podstúpili transplantáciu kmeňových buniek.

Georgia predpokladá, že uchované kmeňové bunky by mohli eliminovať potrebu hľadania zhodného darcu v prípade, že by jeden z jej synov ochorel.

„Dúfame, že ich nikdy nebudú potrebovať. Sú odložené pre istotu do budúcna.“

Zdroj: www.standard.co.uk

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *