sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

množenie kmeňových buniek

Viac kmeňových buniek

Kmeňové bunky sú bunky z ktorých v ľudskom tele vznikajú rôzne typy buniek a majú potenciál vyvíjať sa do rôznych druhov ľudských tkanív. Terapia kmeňovými bunkami sa stáva stále bežnejšou v liečbe rôznych ochorení a očakáva sa, že rozširujúci sa výskum v tejto oblasti povedie k ich častejšej aplikácii pri liečbe.

Aké sú hlavné pokroky v aplikácii kmeňových buniek v medicíne?

V júli 2016, spoločná holandsko-kanadská výskumná spolupráca viedla k objaveniu metódy, ako zvýšiť počet kmeňových buniek získaných z pupočníkovej krvi a zároveň zachovať ich životaschopnosť. Metóda vyvinutá na základe daného výskumu dovoľuje vedcom namnožiť počet kmeňových buniek získaných z pupočníkovej krvi. Možnosť namnoženia predstavuje zásadný pokrok v oblasti terapie kmeňovými bunkami.

Výskumný tím zistil, čo je zodpovedné za sebaobnovu kmeňových buniek. Tento genetický “spínač” zostane aktívny v kmeňových bunkách, ale je inaktivovaný v progenitorových bunkách vzniknutých z delenia kmeňových buniek. Úspech v aktivácii tohto prepínača by mohol viesť k  samovoľnej produkcii kmeňových buniek.

Iný výskumný tím z McMaster University v Hamiltone v Ontariu v apríli minulého roku objavil proteín zodpovedný za rast a vývin krvotvorných kmeňových buniek. Tento proteín zvaný Musashi-2 by mohol byť kľúčovým v pomoci tisícom pacientov s rôznymi ochoreniami krvi. Pochopenie postavenia tohto proteínu by mohlo umožniť vedcom zvýšiť počet životaschopných kmeňových buniek vhodných na terapeutické použitie.

Širšie využitie terapie kmeňovými bunkami umožňuje krajinám výrazne zlepšiť celkovú zdravotnú starostlivosť. Krajiny v Severnej Amerike a západnej Európe poskytli vysokú finančnú podporu na výskum kmeňových buniek. Zvyšujúci sa výskyt neurodegeneratívnych ochorení v populácii zvyšuje globálny dopyt po kmeňových bunkách. Nervové tkanivo nedokáže regenerovať, alebo byť nahradené tak ľahko, ako štrukturálne tkanivá a schopnosť kmeňových buniek sa vyvinúť na rôzne typy ľudských buniek predstavuje ideálnu cestu v liečbe neurodegeneratívnych ochorení.

Spracované podľa: tmrblog.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *