Posledné roky sa hovorí o tom, aký vplyv má čas prestrihnutia pupočnej šnúry pri pôrode na novorodenca. Mnohí rodičia uvažujú o uchovaní pupočníkovej krvi pri narodení bábätka. Otázkou je, či je možné nechať dotepať pupočník a súčasne uchovať pre dieťa pupočníkovú krv v banke pupočníkovej krvi. Odpoveď znie: ÁNO. Prečítajte si, za akých podmienok.
Dotepanie, teda oneskorené prerušenie pupočníka sa považuje za prospešné najmä u novorodencov narodených predčasne, t. j. pred 37. týždňom. U detí narodených v termíne existujú aj kontroverzné názory. V posledných desaťročiach sa uprednostňovalo skôr skoré prerušenie pupočníka (ihneď po pôrode). Jednotlivé svetové organizácie majú rôzne odporúčania ohľadom času, počas ktorého nechať pupočník dotepať. Napríklad Svetová zdravotnícka organizácia (WorldHealthOrganization, WHO) odporúča prestrihnutie pupočníka jednu až tri minúty po pôrode. Podľa Amerického združenia pôrodníkov a gynekológov je však ideálnym časom na prestrihnutia pupočníka 30-60 sekúnd po pôrode.
Oneskorené prestrihnutie pupočníka neznemožňuje odber a uchovanie pupočníkovej krvi
Pupočníková krv je široko použiteľným zdrojom krvotvorných kmeňových buniek. Ich transplantácia je do dnešnej doby jedinou liečbou niektorých hematologických a onkologických ochorení, ako sú leukémie, lymfómy, nádorové ochorenia orgánov, poruchy imunity či metabolizmu.
Výsledok štúdie z roku 2018 zisťujúcej dopad dotepania pupočníka na odber pupočníkovej krvi preukázal, že prestrihnutie pupočnej šnúry do 1. minúty po pôrode má malý negatívny dopad na odber jednotky pupočníkovej krvi a neznižuje jej bunkovitosť. Prestrihnutie pupočnej šnúry po 1. minúte má za následok menší objem a nižšiu bunkovitosť pupočníkovej krvi.
V prípade, že by sa po dohode s pôrodníkom nechával dotepať pupočník viac ako 1 minútu, existuje riešenie v rámci odberu krvotvorných kmeňových buniek – odber placentárnej krvi (z povrchových žíl placenty) v rámci odberu PREMIUM.
Okrem odberu pupočníkovej krvi umožňuje rodinná banka Cord Blood Center aj odber a uchovanie tkaniva pupočníka a ako jediná banka v Európe aj uchovanie placenty. Čas prestrihnutia pupočníka po pôrode nemá žiadny vplyv na odber a vlastnosti odobratých buniek tkaniva pupočníka a placenty.