sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Mezenchymálne kmeňové bunky a osteoartróza

Takmer 20 percent klinických štúdií s mezenchymálnymi kmeňovými bunkami je zameraných na ochorenia kostí a chrupaviek. Spomedzi nich je osteoartróza najrozšírenejšie kĺbové ochorenie a najčastejšia príčina invalidity.

Ide o ochorenie, ktoré postihuje celý kĺb, avšak v prvom rade spôsobuje biochemickú degradáciu kĺbovej chrupavky. Schopnosť samoobnovy chrupavky je veľmi obmedzená, predovšetkým preto, že sa v nej nenachádzajú cievy. Dôsledkom toho sa pôvodné kmeňové bunky a progenitorové bunky nemôžu dostať do poškodenej oblasti tkaniva.

V súčasnosti neexistuje žiadna účinná farmaceutická liečba osteoartrózy, hoci niektoré lieky môžu spomaliť jej vývoj. Bunková terapia pomocou mezenchymálnych kmeňových buniek alebo diferencovaných buniek chrupavky je jedna z liečebných možností pri oprave lézií kĺbovej chrupavky. Vedci nedávno informovali o nízkoinvazívnej implantácii, pomocou ktorej lekári podajú mezenchymálne kmeňové bunky priamo do miesta poškodenia chrupavky.

Sľubný alternatívny zdroj kmeňových buniek pre regeneratívnu liečbu chrupavky je taktiež ľudská amniová membrána, ktorá je súčasťou placenty. Vzhľadom na to, že placenta sa po pôrode bežne likviduje, amniová membrána je ľahko dostupný materiál v procese získavania a uskladňovania tkanív a kmeňových buniek.

Obrázok: http://gazetaedurresit.com/files/2012/11/Osteoartroza_01-520×250.jpg

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *