Výskumníci z Inštitútu rekonštrukčnej neurobiológie v nemeckom Bonne pod vedením prof. Dr. Olivera Brüstleho skúmajú schopnosti rôznych buniek organizmu premeniť sa priamo na nervové bunky. Svoje experimenty robia aj s kmeňovými bunkami, ktoré sa nachádzajú v tkanive pupočníka. Ich cieľom je získať také bunky, ktoré by bolo možné aplikovať priamo pacientom.
Jednou z najväčších výziev modernej medicíny je získať funkčné neuróny, ktoré by dokázali pomôcť pacientom pri závažných, dnes nevyliečiteľných ochoreniach – Alzheimerovej chorobe, detskej mozgovej obrne, roztrúsenej skleróze, Parkinsonovej chorobe, pri stavoch po náhlej cievnej mozgovej príhode a podobne. Nemeckí bádatelia z bonnskej univerzity optimalizovali metódu premeny kožných buniek na ľudské neuróny. Túto metódu následne použili aj u kmeňových buniek z tkaniva pupočníka.
Profesor Brüstle má o ďalšom kroku jasnú predstavu: „Predovšetkým chceme nervové bunky získané týmto spôsobom využiť na liečbu chorôb a výskum aktívnych látok. Naším dlhodobým cieľom je transformovať bunky priamo v tele pacienta.“