sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Informácie o využití pupočníkovej krvi nájdete tu

Kmeňové bunky z ľudskej placenty majú veľký terapeutický potenciál

Vedci z Výskumného ústavu Oaklandskej detskej nemocnice (CHORI) pod vedením doktorov Vladimíra Serikova, MD, PhD, a Fransa Kuypersa, PhD, uviedli v elektronickom vydaní časopisu Stem Cells Translational Medicine, že veľké množstvo kmeňových buniek s významnými liečebnými vlastnosťami môžeme získať z časti ľudskej placenty nazývanej chorion.

Chorion je súčasťou placenty a po pôrode býva bežne likvidovaný. V skutočnosti však obsahuje kmeňové bunky fetálneho pôvodu, ktoré sa správajú ako pluripotentné. Znamená to, že sa môžu diferencovať na rôzne typy ľudských buniek – pľúcne, pečeňové či mozgové.  Funkčné kmeňové bunky môžeme z placenty získať z nezamrazenej placenty alebo aj neskôr po jej zamrazení. Ak by sme placenty uskladňovali namiesto toho, aby sa s nimi zaobchádzalo ako s odpadom, môžu z nich byť tieto bunky v prípade budúcej potreby zozbierané. Ich potenciál predstavuje významný  prelom v oblasti  kmeňových buniek.

Doktori Serikov a Kuypers vo svojej predchádzajúcej práci, predstavili novú technológiu získavania krvotvorných placentárnych kmeňových buniek, ktoré môžu prispieť k rozšíreniu svojich „sesterských“ buniek z pupočníkovej krvi.  Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi boli použité pri množstve úspešných transplantácií kostnej drene. Takéto transplantácie sa vykonávajú prevažne u detí, práve preto, že množstvo buniek získaných z pupočníkovej krvi, nie je vo väčšine prípadov pre dospelého človeka dostatočné. Keď sa k nim však pridajú aj kmeňové bunky z placenty, získame vyhovujúci počet buniek pre úspešnú transplantáciu dospelým pacientom.

Placentárne kmeňové bunky sú len deväť mesiacov staré a v porovnaní s dospelými kmeňovými bunkami nemusia byť preprogramované, aby sa stali pluripotentnými. Ďalší výskum sa bude sústreďovať na klinické testovanie ich účinnosti pri translačných terapeutických aplikáciách.