Sme tu pre Vás : Klientske centrum Gallayova 11, BA.
  Kontakt : 0800 11 12 33

MRI

Kmeňové bunky získané z pupočnej šnúry môžu pomôcť vyliečiť poškodené srdce, naznačuje štúdia

Približne 500 000 ľudí v Spojenom kráľovstve trpí na srdcové zlyhanie, kedy srdce už viac nemôže čerpať krv do tela, čo spôsobuje dýchavičnosť a slabosť.

Až donedávna sa predpokladalo, že poškodenie je nenapraviteľné, ale nové výskumy naznačujú, že kmeňové bunky môžu pomôcť pri regenerácii tohto orgánu. Pri prevratnom pokuse bolo 15 pacientom podaná intravenózna infúzia s kmeňovými bunkami z pupočných šnúr, ktoré darovali matky po cisárskych rezoch. Odborníci použili sériu testov, vrátane vyšetrení srdca magnetickou rezonanciou na zaznamenanie zmeny.

Snímky ukázali, že v porovnaní s placebom, pacienti, ktorým boli podané kmeňové bunky, mali 55-násobné zvýšenie chemickej látky, ktorá napravuje bunky a posilňuje imunitný systém. Zlepšenie schopnosti srdca čerpať krv bolo tiež u pacientov s kmeňovými bunkami 4x vyššie v porovnaní s druhou kontrolnou skupinou po 12 mesiacoch.

Pacienti, ktorým boli aplikované kmeňové bunky taktiež zaznamenali lepšiu kvalitu života a nemali žiadne vedľajšie účinky.

Fernando Figueroa, profesor medicíny na Andskej univerzite v Čile, vyhlásil:

„Naše zistenia nás povzbudzujú, pretože by mohli vytvoriť cestu pre neinvazívnu a sľubnú novú liečbu pre skupinu pacientov, ktorí čelia krutým vyhliadkam.“

Kmeňové bunky sú bunky, ktoré sa môžu vyvinúť do akéhokoľvek druhu buniek. Môžu sa nachádzať v embryách vo vývine, pupočnej šnúre novorodenca a niektorých tkanivách dospelých ľudí, ako je kostná dreň.

Napriek lekárskemu pokroku, polovica pacientov s diagnostikovaným srdcovým zlyhaním zomrie v priebehu piatich rokov od diagnózy. Odborníci tvrdia, že zistenia by mohli poskytnúť sľubnú novú liečbu stavu, ktorý má v súčasnosti málo možností, keď sa výsledky potvrdia vo väčších štúdiách. Hlavný autor štúdie Jorge Bartolucci, univerzitný profesor, dodal:

„Štandardné režimy založené na liekoch môžu byť nedostatočné pri kontrole zlyhania srdca a pacienti často musia prejsť k invazívnejším liečbam, ako je kardiostimulátor a transplantácia srdca.“

Výsledky tejto štúdie boli publikované v časopise Circulation Research, ktorý vydáva Americká kardiologická asociácia.

Zdroj: telegraph.co.uk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *