Až donedávna sa predpokladalo, že poškodenie srdca je nenapraviteľné, ale nové výskumy naznačujú, že kmeňové bunky môžu pomôcť pri regenerácii tohto orgánu.
Mezenchymálne kmeňové bunky získané z pupočníka (UC-MSC) majú odlišné vlastnosti a zlepšujú myokardickú remodeláciu a funkciu v experimentálnych modeloch kardiovaskulárnych ochorení. Hoci mezenchymálne kmeňové bunky získané z kostnej drene boli predtým posudzované pre ich terapeutický potenciál u jedincov so zlyhaním srdca a zníženou ejekčnou frakciou, žiadna klinická štúdia nehodnotila intravenóznu infúziu UC-MSC u týchto pacientov.
Odborníci použili sériu testov, vrátane vyšetrení srdca magnetickou rezonanciou na zaznamenanie zmeny.
Snímky ukázali, že v porovnaní s placebom, pacienti, ktorým boli podané kmeňové bunky, mali 55-násobné zvýšenie chemickej látky – hepatocytový rastový faktor, ktorá napravuje bunky a posilňuje imunitný systém. Zlepšenie schopnosti srdca čerpať krv bolo tiež u pacientov s kmeňovými bunkami 4x vyššie v porovnaní s druhou kontrolnou skupinou po 12 mesiacoch.
Výsledkom štúdie bolo zistenie, že intravenózna infúzia UC-MSC bola bezpečná u tejto skupiny pacientov so stabilným srdcovým zlyhaním a zníženou ejekčnou frakciou pri optimálnej liečbe. Zlepšenie funkcie ľavej komory, funkčného stavu a kvality života sa spozorovali u pacientov liečených UC-MSC.
Fernando Figueroa, profesor medicíny na Andskej univerzite v Čile, vyhlásil:
„Naše zistenia nás povzbudzujú, pretože by mohli vytvoriť cestu pre neinvazívnu a sľubnú novú liečbu pre skupinu pacientov, ktorí čelia krutým vyhliadkam.“
Kmeňové bunky sú bunky, ktoré sa vedia diferencovať do rôznych typov buniek. Môžu sa nachádzať v embryách vo vývine, pupočnej šnúre novorodenca a niektorých tkanivách dospelých ľudí, ako je kostná dreň.
Napriek lekárskemu pokroku, polovica pacientov s diagnostikovaným srdcovým zlyhaním zomrie v priebehu piatich rokov od diagnózy. Odborníci tvrdia, že zistenia by mohli poskytnúť sľubnú novú liečbu stavu, ktorý má v súčasnosti málo možností, keď sa výsledky potvrdia vo väčších štúdiách. Hlavný autor štúdie Jorge Bartolucci, univerzitný profesor, dodal:
„Štandardné režimy založené na liekoch môžu byť nedostatočné pri kontrole zlyhania srdca a pacienti často musia prejsť k invazívnejším liečbam, ako je kardiostimulátor a transplantácia srdca.“
Výsledky tejto štúdie boli publikované v časopise Circulation Research, ktorý vydáva Americká kardiologická asociácia.
Zdroj: ahajournals.org (štúdia) a telegraph.co.uk