V poslednom čase sa ľudská placenta ukázala ako vzácny zdroj kmeňových buniek mezenchymálneho a hematopoetického pôvodu pri viacerých terapeutických aplikáciách. Na rozdiel od kmeňových buniek však placenta obsahuje aj rôzne zrelé krvné bunky. Niektoré z nich môžu zohrať významnú rolu pri liečbe nádorových ochorení.
Viaceré klinické štúdie ukázali, že takzvané NK-bunky (z angl. natural killer cells teda „prirodzení zabíjači“) možno úspešne použiť pri imunoterapii pacientov s akútnou myeloidnou leukémiou. Najčastejšie používaný zdroj je pri tejto liečbe periférna krv od vhodných darcov. Nanešťastie, potenciál množenia NK-buniek získaných z periférnej krvi, a tým aj ich liečebný potenciál, je obmedzený.
Tím amerických vedcov skúmal NK-bunky izolované z donosenej ľudskej placenty. Vyvinul metódy, ako oddeliť a zvýšiť počet NK-buniek získaných z placenty s priemerným počtom 1,2 miliardy buniek na darcu. Toto množstvo je porovnateľné s dávkami, ktoré použili v predošlých klinických aplikáciách. Ďalšie výsledky ukázali, že NK-bunky získané z placenty môžu byť pretvorené a aktivované, vďaka čomu sa získa klinicky významné množstvo vysoko cytotoxického bunkového produktu s potenciálom pri liečení celého radu hematologických nádorových ochorení.
Zdroj: http://www.frontiersin.org/NK_Cell_Biology/10.3389/fimmu.2013.00101/abstract