sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Pandémia koronavírusu spôsobila zvýšený dopyt po pupočníkovej krvi

Národná transfúzna služba SR (NTS SR) „v dôsledku mimoriadnej situácie spôsobenej novým koronavírusom” SARS-CoV-2 zaznamenáva značný pokles počtu „darcov krvi na pracoviskách, čo sa odráža na znížených zásobách krvných prípravkov.”1 Krv je však potrebná a NTS SR vyzýva darcov k darovaniu. Podobná situácia je aj v oblasti potreby krvotvorných kmeňových buniek, ktoré sú nevyhnutné pre pacientov čakajúcich na ich transplantáciu.

Koordinovanie vyhľadávania vhodných krvotvorných buniek pre život zachraňujúce transplantácie zabezpečuje Svetová asociácia darcov kostnej drene (WMDA). Tá združuje jednotlivé registre kostnej drene a banky pupočníkovej krvi vo svete, ktoré do globálnej databázy registrujú HLA znaky oslovených darcov kostnej drene a zamrazených jednotiek pupočníkovej krvi. Databáza obsahuje takmer 37 000 000 darcov a 800 000 jednotiek pupočníkovej krvi z registrov v 54 rôznych krajinách.2 Členom WMDA je aj slovenský register darcov pupočníkovej krvi – Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek.

Vplyv COVID-19 na získavanie darovaných krvotvorných kmeňových buniek

Počas vyhlásenej pandémie je situácia v súvislosti s odberom a transportom krvotvorných kmeňových buniek komplikovanejšia ako za bežných okolností. Zdravotnícke zariadenia pracujú v obmedzenom režime, ďalším dôvodom je najmä zvýšené riziko infekcie alebo karantény vhodného darcu. To platí obzvlášť, ak je darca v krajine alebo regióne s vysokou mierou infekcie COVID-19.3

Obmedzenie medzištátnej dopravy môže mať za následok predĺženie doby transportu transplantátu, ak sa vhodný transplantát nachádza v inej krajine. V prípade potreby transplantácie krvotvorných buniek čas zohráva významnú úlohu, preto je v takejto situácii veľkou výhodou mať uloženú vlastnú pupočníkovú krv dieťaťa alebo jeho súrodenca.

Pacientov vyžadujúcich transplantáciu neubúda, množstvo dostupných darcov kostnej drene však klesá

Situáciu so zvýšeným dopytom po darovaných jednotkách pupočníkovej krvi v porovnaní s obdobím minulého roka zaznamenal aj slovenský register darcov pupočníkovej krvi – Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek. „Od vypuknutia pandémie máme zvýšený počet žiadostí zo sveta o pupočníkovú krv pre pacientov v porovnaní s obdobím minulého roka“, vyjadrila sa Dr. Zuzana Šteffeková, PhD., koordinátor slovenského registra darovanej pupočníkovej krvi a medicínsky špecialista.

Ako prebieha vyhľadávanie darcu?

Na úspešný priebeh transplantácie je potrebná tzv. HLA kompatibilita darcu a príjemcu. Na základe HLA znakov uvedených vo WMDA transplantačné centrá vyhľadávajú vhodnú pupočníkovú krv pre svojich pacientov. Ak nájdu takúto zhodu v databáze, oslovia príslušnú banku (register) s požiadavkou na poskytnutie podrobných informácií o vybratej jednotke pupočníkovej krvi. Neskôr môžu požiadať o stanovenie detailnejšieho určenia HLA znakov či o zabezpečenie ďalších potrebných vyšetrení. Na základe výsledkov vyšetrení sa transplantačné centrum rozhodne, či má záujem o danú pupočníkovú krv, požiada o rezerváciu a následne o vydanie transplantátu.

Podobne ako pupočníková krv určená na darovanie, aj pupočníková krv uchovaná pre vlastnú potrebu dieťaťa je získaná a uchovaná v čase narodenia dieťaťa. Nie je teda ovplyvnená životným štýlom, prekonaným či aktuálnym ochorením alebo aj prípadnou epidemiologickou situáciou. Krvotvorné kmeňové bunky môžu byť podané bez ohľadu na aktuálny stav pacienta a nie je nutné čakať na vhodný čas napríklad odberu kostnej drene.

Prečítajte si tiež: Prenos koronavírusu krvnou cestou sa nepotvrdil

Nachádzate sa na stránkach rodinnej banky pupočníkovej krvi Cord Blood Center.

Pupočníková krv predstavuje prostriedok štandardnej liečby desiatok závažných ochorení. Viac informácii na www.cordbloodcenter.sk.

Zdroje

  1. http://www.ntssr.sk/aktualne-usmernenia-k-darovaniu-krvi/588/vzva-na-darovanie-krvi-darcovia-krvi-s-u-ns-stle-vtan-pacienti-potrebuj-krv-aj-poas-pandmie
  2. https://statistics.wmda.info.
  3. https://www.nature.com/articles/s41409-020-0873-x