Cord Blood Center zaviedla ako prvá v Európe a jedna z mála vo svete odber a spracovanie placenty pri pôrode. Od septembra 2013 sa budúci rodičia môžu rozhodnúť aj pre unikátnu prémiovú ponuku uskladnenia placentárnych kmeňových buniek, pričom súčasťou balíka bude automaticky aj odber pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka.
Placenta zohráva nezastupiteľnú úlohu počas tehotenstva. Plod cez ňu dostáva kyslík a odvádza oxid uhličitý, prijíma živiny. Tvoria sa v nej hormóny dôležité pre rast a zdravý vývoj dieťaťa, zároveň ho ochraňuje pred infekciami. Početné štúdie však dokazujú, že placenta má význam aj po pôrode. Ide totiž o bohatý zdroj krvotvorných a mezenchymálnych kmeňových buniek a tzv. endoteliálnych pregenitorov. Ich spoločný menovateľ je výrazná schopnosť obnovy a tvorby tkanív, čo dokazuje živý výskum na poli nového odboru regeneratívnej medicíny.
Na Slovensku zatiaľ odborníci odobrali, spracovali a uskladnili tri placenty. Na rozdiel od pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka je proces získavania kmeňových buniek z orgánu zložitejší a vyžaduje približne sedem hodín práce dvoch laboratórnych technikov. Oplatí sa však z kvantitatívneho hľadiska. Zatiaľ čo pupočníková krv naplní v priemere jeden až dva vaky s objemom päťdesiat mililitrov, placentárne bunky ich zaberú približne deväť až dvanásť. „Čím viac vlastných buniek dieťaťa sa uskladní, tým väčšia je šanca na ich využitie aj vo vyššom veku, pri väčšej hmotnosti. Ak by zlyhala jedna vzorka, vždy je tu rezerva,“ zhrnie prednosti uskladnenia placentárnych kmeňových buniek technológ výroby RNDr. Pavol Vitovič, PhD.
Vzhľadom na výbornú dostupnosť, bezbolestný a bezpečný spôsob odberu, možno považovať placentárne kmeňové bunky za ideálny zdroj kmeňových buniek pre potenciálne autológne bunkové terapie.
Viac informácií o placente a jej využití sa dozviete tu:
Placenta
Využitie placenty