Pupočníková krv sa odoberá pri narodení dieťaťa. Obsahuje predovšetkým krvotvorné kmeňové bunky, ktoré sa môžu použiť na liečbu rôznych ochorení, ako je leukémia, lymfóm, aplastická anémia a iné. Pupočníková krv je po spracovaní skladovaná v kryobankách. Ako dlho môže byť zamrazená bez toho, aby stratila svoj liečebný potenciál?
Priekopník v kryokonzervácii pupočníkovej krvi
Pionierom kryogénneho skladovania pupočníkovej krvi bol Dr. Hal Broxmeyer z Indiana University School of Medicine. V roku 1988 zamrazil aj pupočníkovú krv, ktorá sa použila pri prvej úspešnej transplantácii pupočníkovej krvi na svete. Pupočníkovú krv práve narodenej Alison Farrowovej zamrazili a previezli do Paríža, aby ňou liečili jej brata Matta Farrowa.
Počas nasledujúcich desaťročí Broxmeyerovo laboratórium dokázalo, že kryokonzervovaná pupočníková krv je stále životaschopná aj po 5, 10, 15 a 23 rokoch. Dr. Hal Broxmeyer zomrel v roku 2021, ale jeho laboratórium pokračuje v jeho práci a v lete 2023 publikovalo dôkaz, že kryokonzervovaná pupočníková krv je stále životaschopná aj po 27 rokoch v mrazenom stave.
Dôkazy o úspešnom dlhodobom skladovaní pupočníkovej krvi zopakovali aj iné laboratóriá, ako napríklad Cryo-Cell na Floride, Medipost v Južnej Kórei a Düsseldorf Bank v Nemecku. Existujúci výskum ukazuje, že keď je pupočníková krv správne kryokonzervovaná, zdá sa, že vôbec nestarne.
Úspešná liečba aj dvadsať rokov po zamrazení
V novembri 2018 oznámila verejná banka pupočníkovej krvi BMDI v Austrálii, že úspešne transplantovala pacientovi s leukémiou pupočníkovú krv od darcu, ktorá bola skladovaná 20 rokov.
V máji 2023 bolo na 10. konferencii o pupočníkovej krvi Čínskej asociácie pre zdravie matky a dieťaťa prezentované, že devätnásťročný pacient v Číne bol vyliečený z aplastickej anémie vlastnou pupočníkovou krvou, ktorú mu uchovali rodičia pri jeho narodení v banke pupočníkovej krvi.
Príklady aj zo živočíšnej ríše
Rekord za najstaršie kryokonzervované spermie, z ktorých vznikli živé mláďatá, držia ovce počaté zo spermií, ktoré boli zmrazené v austrálskom ústave poľnohospodárstva v Sydney 50 rokov. Ich laboratórium potvrdilo, že percento živonarodených mláďat z päťdesiatročných spermií je rovnaké ako percento z ročných spermií.
Ľudský rekord v počte živonarodených detí z kryokonzervovaných spermií držia dvojičky, ktoré boli počaté pomocou in vitro fertilizácie so spermiami, ktoré boli skladované 40 rokov.
Prečo to funguje?
Kryokonzervované bunky nestarnú, pretože sú v stave hlbokého spánku. Keď sa bunky zmrazia, ich metabolizmus sa spomalí takmer na nulu, čo znamená, že bunky nepotrebujú energiu na rast, delenie alebo udržiavanie svojich funkcií. Zároveň kryokonzervačné látky pomáhajú chrániť bunky, predovšetkým bunkové membrány a DNA, pred poškodením mrazom.
Keď sa bunky rozmrazia, ich metabolizmus sa obnoví a bunky sa vrátia do normálneho stavu. To platí aj pre bunky, ktoré boli zmrazené veľmi dlho.
Vedci sa zhodujú, že správne kryokonzervované kmeňové bunky sú prakticky nesmrteľné.
Zdroj: https://parentsguidecordblood.org/en/news/how-long-can-cord-blood-be-stored