sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Slovenská pupočníková krv zachraňuje maďarské dieťatko

Pupočníková krv zo Slovenska mieri do susedného Maďarska. V Budapešti ju transplantujú ročnému dieťatku trpiacemu ojedinelým Paersonovým syndrómom. Pacientka momentálne prežíva vďaka transfúziám. Je to už deviaty transplantát pupočníkovej krvi vydaný zo slovenskej verejnej banky pupočníkovej krvi do zahraničia. Lekári hľadali vhodnú jednotku pupočníkovej krvi prostredníctvom medzinárodnej databázy BMDW združujúcej 44 národných registrov pupočníkovej krvi v 26 krajinách. Databáza okrem 15 miliónov darcov kostnej drene obsahuje aj takmer 500-tisíc jednotiek pupočníkovej krvi.

Je to už druhá transplantácia pupočníkovej krvi v Maďarsku. V Miškolci zachraňoval transplantát pacienta s akútnou leukémiou. Pupočníková krv v tomto prípade pochádzala od súrodenca.

„Vydanie pupočníkovej krvi do transplantačného centra je najvzrušujúcejšou časťou našej práce. Je to totiž prvý a najdôležitejší krok k naplneniu nášho poslania – záchrane ľudského života,” uviedol zakladateľ registra a predseda správnej rady Eurocord-Slovakia MUDr. Zohdy Hamid.

Pearsonov syndróm

Je to ojedinelá choroba, ktorá sa prejavuje nízkou pôrodnou hmotnosťou, malým vzrastom a neprospievaním. Diagnóza patrí do mitochondriálnych porúch postihujúcich pankreas a obličky. Základným prejavom je nízka hladina bielych krviniek – neutropénia. Spolu s ňou klesajú i červené krvinky a doštičky, následkom čoho sa u malého pacienta môže vyvinúť aplastická anémia. Pearsonovým syndrómom trpia iba deti a bez úspešnej transplantácie krvotvorných buniek je smrteľný.

Slovenská pupočníková krv pomáha doma aj vo svete

Pupočníková krv zo Slovenska bola použitá na liečbu už 15 pacientov. V priebehu dvoch rokov deväť jednotiek putovalo na transplantáciu do iných krajín. Na Slovensku bola využitá šesťkrát – päťkrát to bola krv od súrodenca, jeden pacient využil vlastnú pupočníkovú krv.

Pupočníková krv alebo kostná dreň?

Napriek tomu, že databáza BMDW obsahuje niekoľkonásobne menej jednotiek pupočníkovej krvi v porovnaní s potenciálnymi darcami kostnej drene, má viacero výhod. Na rozdiel od kostnej drene je totiž pri transplantácii pupočníkovej krvi medzi darcom a príjemcom aj určitá miera nezhody. Bunky z odobratej pupočníkovej krvi sú prispôsobivejšie a u pacienta nespôsobujú takú silnú potransplantačnú reakciu ako kostná dreň. Veľkou výhodou pupočníkovej krvi je dostupnosť – transplantáty už fyzicky existujú, kým pri kostnej dreni sú potenciálni darcovia len evidovaní, a teda musí najprv prebehnúť proces odberu.

Popis FOTO: Datalogger, ktorý monitoruje teplotu v prenosnom biologickom kontajneri počas celého transportu pupočníkovej krvi.

Projekt „Rozšírenie slovenského registra pupočníkovej krvi je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu EHP, Nórskeho finančného mechanizmu a zo štátneho rozpočtu SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *